Choć może to zabrzmieć absurdalnie, zdarza się, że szczekanie psa może jednak zaskoczyć. Na spacerach zapoznawczych podczas procesu adopcyjnego często padają pytania o szczekanie psa. Czy ten pies szczeka? Szczekanie to podstawowy sposób komunikacji psów, często źle odczytywany przez nowych, jeszcze nieświadomych opiekunów. Niekiedy kojarzone jest ze złośliwością, powodując frustrację domowników. Pies może szczekać na każdego mijanego człowieka, na inne psy, na samochody, rowerzystów, na dźwięk dzwonka i można tak bez końca. Zamiast się denerwować, warto  zweryfikować podłoże. Próba zrozumienia przyczyny pozwoli nam na pracę z psem i zminimalizowanie nadmiernej wokalizacji.

U nas ze szczekaniem bywało różnie… w całej karierze prowadzenia domu tymczasowego najbardziej jednak popalić dał nam kilogramowy szczeniak. Pierwsze trzy dni były naprawdę tragiczne. Nie spotkałem się nigdy z tak uporczywym sopranowym, a jednocześnie bardzo donośnym szczekaniem i to od takiej kilogramowej okruszki. Koncerty zaczynaliśmy o 4 nad ranem, kończyliśmy zaś o 2 w nocy. Dnia drugiego usiadłem przy biurku w środku nocy i popłakałem się jak małe dziecko. Z bezsilności of kors. Zapalisz światło – nie pomaga,  na ręce – nie pomaga, do łóżka – nie pomaga. NIC NIE POMAGA!!! To były trudne noce, paskudne dni na zdalnym wymagającym mojego skupienia, a przede wszystkim ciszy. Tacha przyjechała z jakiejś stodoły. Była bardzo brudna, zaniedbana i pokryta płaszczem rozwścieczonych pcheł, a od środka wierciły ją larwy tasiemca.

Szczekanie u takiego brzdąca to właściwie jedyne narzędzie obrony. Wiemy co taka mała Taśka mogła mieć w głowie? Może myślała, że chcemy ją wsadzić do gara i ugotować? :)) Tacha była zapewne pod wpływem adrenaliny. Adrenalina to hormon stresu, a jego poziom gwałtownie skacze w sytuacjach nagłego zagrożenia. Po kilku dniach szczekanie „bez powodu” prawie całkowicie zniknęło. Pojawiało się tylko w sytuacjach wzmożonej aktywności czy ekscytacji. W przypadku naszych kolejnych szczeniaków na tymczasie było bardzo podobnie, szczekanie z każdym dniem przypisywane było już tylko konkretnym okolicznościom.

mrówka
Tacha, kilogramowa krzykaczka 🙂

Dlaczego pies szczeka?

Taka jest jego natura, przede wszystkim. Szczekanie to sposób komunikacji psa z otaczającym go środowiskiem. Może mieć podłoże zewnętrzne spowodowane bodźcami zewnętrznymi lub wewnętrzne – emocjonalne. W zależności od rasy lub typu rasy może być ono bardziej intensywne, bądź wręcz symboliczne.

Szczekając psy wyrażają

  • Strach i niepewność, tak jak w wyżej wspomnianym przypadku;
  • Szczekanie to niekiedy jedyny mechanizm obronny, ostrzegawczy psa;
  • Radość, szczekając podczas zabawy oraz na widok swoich opiekunów po rozłące;
  • Ekscytację na widok innych ludzi oraz psów; ·Gotowość do ataku;
  • Samotność, czyli szczekanie przechodzące często w wycie podczas naszej nieobecności.

Szczekanie może stawiać nas czasem w niekomfortowej sytuacji. Często słyszy się o konfliktach z sąsiadami, boimy się wychodzić w nowe miejsca, czy niekiedy nawet spojrzeć na właścicieli innych psów podczas spaceru. Pamiętaj jednak, by w takich sytuacjach nie reagować uspokajaniem poprzez głaskanie czy nieumiejętne odwracanie uwagi psa smakołykami. Pies takie zachowania może odebrać jako nagrodę. To częsty błąd doprowadzający do utrwalania niepożądanych przecież reakcji.

W takich okolicznościach najważniejsze jest wzmocnienie pozytywne oraz kształtowanie posłuszeństwa. Wzmocnienie pozytywne to forma nagrody, dzięki której prawdopodobieństwo powtórzenia jakiegoś zachowania rośnie. Przejdź ze swoim podopiecznym w tryb treningu, wykonajcie komendę „siad” i dopiero nagródź. Doszła tu komenda, pies otrzymał nagrodę za dobrze wykonaną komendę. Ćwicząc w domu z psem popisy śmiało je wykorzystuj właśnie w takich sytuacjach!

mrówka
Monte na spacerze

Przede wszystkim staraj się być o głowę przed psem, wyprzedzając reakcję podopiecznego i odpowiednio wcześnie zwróć na siebie jego uwagę.

Pamiętaj aby mieć na spacerach zapas smaczków i nagradzaj psa za każdą pozytywną interakcję. Możesz nagrodzić psa za zatrzymanie się, za reakcję na imię, za spokój i opanowanie. Twój podopieczny powinien wiedzieć, że opłacalne jest skupianie uwagi właśnie na Tobie.

Szczekanie na inne psy może być skutkiem braku odpowiedniej socjalizacji. Reakcja ta może być spowodowana brakiem pewności (w nowej przestrzeni), lękiem, nadmierną ekscytacją.  Warto zaplanować w takiej sytuacji spacery równoległe z zsocjalizowanym, ułożonym i spokojnym psem. Jeśli natomiast masz podejrzenia, że to objaw agresji, niezwłocznie skontaktuj się z behawiorystą. Szybka reakcja profesjonalisty i właściwa praca pozwoli zapobiec lub ograniczyć takie zachowania.

Szczekanie podczas naszej nieobecności to często skutek braku pracy z psem nad nauką zostawania samemu w domu. Pies powinien czuć się dobrze i bezpiecznie, kiedy nie ma nas w zasięgu wzroku. Jak wypracować u psa taki wewnętrzny spokój? Tutaj trzeba zerknąć do rozdziału o nauce zostawania w domu pod naszą nieobecność. Częste pozostawianie choć na kilka minut i stopniowo wydłużane w czasie – od tego trzeba zacząć… Jak zająć czymś psa? Tutaj z pewnością przydadzą się wszelkiego rodzaju maty węchowe, miski spowalniające, kong czy gryzaki lub żwacze oraz ulubione zabawki. Te ostatnie należy dozować, by stały się atrakcyjniejsze. Ulubione zabawki walające się całymi dniami po mieszkaniu nie będą dla psa żadną odskocznią. Po każdej skończonej zabawie zbieraj gryzaki, linki, pluszaki. Zachęć nimi psa do zabawy kiedy właśnie wychodzisz lub potrzebujesz się na chwilę zalogować do pracy, a pies nie daje Ci spokoju.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.